Committees

Honorary Committee:
Host Rector
  • Leonids Ribickis, Riga Technical University, Latvia
 
and Rectors

• Yukihiro Ito, Shizuoka University, Japan
• Jan Szmidt , Warsaw University of Technology, Poland
• Vasile Isan, Alexandru Ioan Cuza University, Romania
• Gábor Péceli, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
• Lambert T. Koch, University of Wuppertal, Germany
• Karol Mičieta, Comenius University, Slovakia
• Mikuláš Bek, Masaryk University, Czech Republic
• Aleksandr V. Rogachev, Gomel State University, Belarus
• Janos Fodor, Óbuda University, Hungary
• Leonid V. Hubersky, Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine
• Ivan Ilchev, Sofia University, Blugaria
 

General Chair:
  •Arturs Medvids, Riga Technical University, Latvia

Co-Chair:
  •Talis Juhna, Riga Technical University, Latvia

Executive Committee:
  • Annamária R. Várkonyi-Kóczy (Óbuda University, Hungary)
  • Arturs Medvids (Riga Technical University, Latvia)
  • Dariusz Korzec (University of Wuppertal, Germany)
  • Dumitru Luca (Alexandru Ioan Cuza University, Romania)
  • Evgenia Benova (Sofia University, Bulgaria )
  • Gheorghe Popa (Alexandru Ioan Cuza University, Romania)
  • Hidenori Mimura (Shizuoka University, Japan)
  • Hiroshi Mizuta (University of Southampton, England)
  • Jürgen Engeman (University of Wuppertal, Germany)
  • Kenji Murakami (Shizuoka University, Japan)
  • Leonid Poperenko (Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine)
  • Leszek Kudla (Warsaw University of Technology, Poland)
  • Lucel Sirghi (Alexandru Ioan Cuza University, Romania)
  • Masaaki Nagatsu (Shizuoka University, Japan)
  • Masashi Kando (Prof. Emeritus-Shizuoka University, Japan)
  • Michiharu Tabe (Shizuoka University, Japan)
  • Nicoleta Dumitrascu (Alexandru Ioan Cuza University, Romania)
  • Nobuyuki Araki (Prof. Emeritus-Shizuoka University, Japan)
  • Noriko Matsuda (Shizuoka University, Japan)
  • Péter Korondi (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
  • Ryszard Jablonski (Warsaw University of Technology, Poland)
  • Sergei Khakhomov (Gomel State University, Belarus)
  • Stefan Matejcik (Comenius University, Slovakia)
  • Valdis Kokars (Riga Technical University, Latvia)

Programme Committee:
  • Andris Ozols (Chairman of Programme Committee, Riga Technical University, Latvia)
  • Alfonsas Grigonis (Kaunas University of Technology, Lithuania)
  • Aleksandrs Mychko (Riga Technical University, Latvia)
  • Andris Sternbergs (University of Latvia, Latvia)
  • Dagnija Loca (Riga Technical University, Latvia)
  • Enn Mellikov (Tallinn University of Technology, Estonia)
  • Gundars Mezinskis (Riga Technical University, Latvia)
  • Igor Dmitruk (Kyiv Taras Shevchenko University, Ukraine)
  • Jevgenijs Kaupužs (University of Liepaja, Latvia)
  • Jurijs Dehtjars (Riga Technical University, Latvia)
  • Karlis Gross (Riga Technical University, Latvia)
  • Maris Knite (Riga Technical University, Latvia)
  • Nerija Žurauskienė (State research institute Center for Physical Sciences and Technology, Lithuania)
  • Steponas Asmontas (State research institute Center for Physical Sciences and Technology, Lithuania)
  • Talivaldis Puritis (Riga Technical University, Latvia)

Local Organizing Committee:
  • Arturs Medvids   
  • Pavels Onufrijevs
  • Edvins Dauksta
  • Ilona Pavlovska
  • Līga Grase
  • Iveta Medvida (secretary)